Copyright © ! ♥ MoeKyuna ♥ !
środa, 12 września 2012

Chuseok - Koreańskie Święto Dziękczynienia


Chuseok (추석), również nazywany Hangawi (한가위), jest zdecydowanie największym i najważniejszym świętem w Korei. Jest to czas, kiedy członkowie rodziny z bliska i z daleka dzielą się żywnością dziękują swoim przodkom za obfite żniwa.

W tym roku (2012) Dzień Chuseok przypada  30 września.

Chuseok jest jednym z trzech najważniejszych koreańskich świąt, wraz z Seollal (Nowy Rok) i Dano (5 dzień od 5 miesiąca roku księżycowego). Dokładne pochodzenie Chuseok jest niejasne. Tradycja sięgają do starożytnych praktyk religijnych, które koncentrowały się wokół znaczenia księżyca.

- Charye
Rankiem członkowie rodziny zbierają się w swoich domach do uczczenia memoriału (zwanego Charye, 차례) na cześć swoich przodków. Formalne usługi Charye odbywają się dwa razy w roku: podczas Seollal (Nowy Rok) i Chuseok. Różnica pomiędzy tymi dwoma jest taka, że podczas Chuseok główny pokarm to świeżo zebrany ryż. Po nabożeństwie członkowie rodziny siadają razem przy stole, aby delektować się wyśmienitym jedzeniem, co symbolizuje ich błogosławieństwa.

- Beolcho (usuwanie chwastów wokół grobu) i Seongmyo (odwiedzanie grobów przodków)
Zwiedzanie grobów przodków podczas Chuseok jest znane jako Seongmyo (성묘). Podczas tej wizyty, członkowie rodziny  będą usuwać chwasty (Beolcho (벌초)), które uprawia się wokół grobów w sezonie letnim. Zwyczaj ten jest uważany za obowiązek i wyraz czci i szacunku dla własnej rodziny.

- Ssireum (Koreańskie zapasy)
Tradycyjnie w czasie Chuseok najsilniejsi ludzie w każdej wiosce zabierają się do przeprowadzenia konkursów. Dwóch zapaśników stoi naprzeciw siebie, a w środku znajduje się okrągła piaskownica. Ostatni zapaśnik który pozostał po serii zawodów jest uważany za zwycięzcę i nazywa się w miasteczku najsilniejszym człowiekiem, biorąc bawełnę domu, ryż, czy cielęcia, i jego nagrody. Zawody nie są tak duże w ramach obchodów jak kiedyś.

- Ganggangsullae 강강술래 (koreański taniec w okręgu)
W tym tańcu, kobiety ubrane w Hanbok (tradycyjna koreańska odzież) trzymają się za ręce w kręgu i śpiewają razem. Taniec pochodzi z dynastii Joseon (1392-1910).

- Chuseokbim (sukienka Chuseok)
W przeszłości, w ramach przygotowań do Chuseok, szef każdego gospodarstwa domowego musi kupić nowe ubrania dla wszystkich w domu, w tym pracowników. Zwyczaj ten znany jest jako Chuseokbim i jest nadal praktykowany dzisiaj. W tych czasach jednak większość rodzin zakupuje odzież z domów towarowych i butików zamiast kupywać Hanbok.

12 komentarzy:

 1. Muszę przyznać, że tak, jak interesuję się Azją, tak o kulturze Korei prawie nic nie wiem. Dlatego bardzo lubię takie posty :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawie prowadzisz bloga. trafiłam na niego przypadkiem a teraz codziennie zaglądam by sprawdzić czy przypadkiem nie ma nowego wpisu.Rzadko kiedy zostawiam komenatrze-praktycznie nigdy, lecz wiem że komentarze dają siły i chęci do pisania dalej.
  Więc życze powodzenia i kolejnych interesujących wpisów,takich jak pozostałe ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. ciekawe święto, chciałabym ozbaczyć na żywo ten taniec :)

  OdpowiedzUsuń
 4. @Aoi cieszę się, że w jakimś stopniu pomagam ci ją odkrywać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. @Nanami Dokładnie! Komentarze powodują, że wiem, że ludzie mnie czytają :), wtedy i ja mam dla kogo pisać. Dziękuję ci za twój pierwszy komentarz oraz zainteresowanie! Pozdrawiam serdecznie(^_^).

  OdpowiedzUsuń
 6. @Sung Sang Mi. Na pewno jest to coś nowego oraz interesującego! Ale nigdy nie mów nigdy, bo jeszcze może ci się to udać ;).

  OdpowiedzUsuń
 7. JA sama z wielką przyjemnością założyłabym takie piękne kimono :D

  OdpowiedzUsuń
 8. O nie!
  dopiero teraz się zorientowałam , że na FB Cię nie polubiłam...już nadrobiła m:D

  OdpowiedzUsuń
 9. @MagdalenaB o nie, co za skandal! :P hehe. Pozwoliłam sobie zaprosić cię do znajomych.

  OdpowiedzUsuń
 10. No ciekawie nie powiem - ale no nietypowe te święta *.* - zwyczaje inne :P Hah u nas B.Narodzenie jest ustawione na tą samą datę gdzie jakieś bóstwo pogańskie się święci i różne inne święta u nas też tak mają. Np: uważa się że ustanawianie świętych: Katarzyny, Andrzeja itp to jedynie zastąpienie starożytnych herosów i bóstw - uczczenie ludzi i podnoszenie ich za zasługi wobec wiary. Hipokryzja nie do pojęcia według mnie :P

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam wszystkich serdecznie,którym bardzo bliska jest Korea.Z okazji Koreańskiego Święta Dziękczynienia, życzę wszystkim spełnienia wszystkich marzeń(sobie również).Podobno mają się już spełnić do północy.Zobaczymy.Grazia:)추석 추수 감사절 - 모든 최고의.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 추수 감사절 축하 해요. 모든 최고의. :)

   Usuń

여러분의 소중한 의견을 남겨 주세요!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...